You are currently viewing Aluminiowe szyny sufitowe

Aluminiowe szyny sufitowe

Aluminiowe szyny sufitowe to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie minimalizm i prostotę. Neutralne kolory, małe rozmiary i delikatny kształt powodują, że to dekoracja okienna zwraca naszą uwagę a nie sam karnisz.

Gdzie aluminiowe szyny sufitowe sprawdzą się najlepiej?

Karnisze tego rodzaju mają wiele zastosowań. Najlepiej sprawdzą się w różnego typu sufitowych zabudowach regipsowych, jako prawie „niewidzialny” karnisz bez żadnej zabudowy oraz w bardzo małych pomieszczeniach zamontowane bezpośrednio we wnęce okiennej.

Różne typy zabudowy aluminiowych szyn sufitowych

Proste szyny aluminiowe przeznaczone do bezpośredniego montażu sufitowego to dobre rozwiązanie do wszelkiego rodzaju wnęk w zabudowie regipsowej. Nie mają możliwości przyczepienia maskownicy bezpośrednio do szyny, jak ma to miejsce w przypadku szyn pcv, są jednak bardziej od nich dyskretne. Grubość pojedynczej szyny pcv to 45 mm, podczas gdy najcieńsza szyna aluminiowa ma ok. 18 mm.

Dyskretne karnisze - aluminiowe szyny sufitowe bez zabudowy

Szyny aluminiowe są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie planują zabudowy i chciałyby, żeby karnisz był prawie niewidoczny. W takim wypadku warto wybrać najbardziej dyskretne uchwyty montażowe, praktycznie niewidoczne oraz cienkie szyny (18 mm). Dekoracje okienne wydają się wtedy wychodzić bezpośrednio z sufitu.

Aluminiowe szyny sufitowe zamontowane we wnęce okiennej bezpośrednio w nadprożu

Szyny aluminiowe świetnie sprawdzą się w małym pomieszczeniu, gdzie firanę można zamontować bezpośrednio we wnęce okiennej, nie blokując możliwości otwierania skrzydła okiennego. Zawieszona w taki sposób dekoracja okienna optycznie powiększa pomieszczenie, gdyż nie wychodzi poza obrys ściany. Szyna aluminiowa zamontowana w nadprożu to również bardzo dobre rozwiązanie dla okien znajdujących się bezpośrednio nad blatem kuchennym. Firana nie zabiera przestrzeni roboczej, jednocześnie jest mniej narażona na różnego rodzaju zabrudzenia podczas przygotowywania posiłków.

Jakie są warianty aluminiowych szyn sufitowych?

Szyny aluminiowe to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Występują w kilku wariantach kolorystycznych: białym, czarnym i srebrnym. Dostępne są różne rodzaje uchwytów montażowych. System można montować w formie pojedynczych szyn, niezależnych od siebie. Dzięki temu mamy możliwość dopasowania odpowiedniego rozstawu pomiędzy torami karnisza, co jest szczególnie przydatne w przypadku zastosowania w dekoracjach okiennych taśm typu wave (więcej o taśmie wave znajdziecie poniżej). Zwykle proponowany przez producentów oryginalny rozstaw na uchwytach jest zbyt mały, by firana i zasłona mogły swobodnie się mijać.

Aluminiowe szyny sufitowe poprowadzone wzdłuż kilku ścian

Szyny można łączyć w bardzo długie odcinki, nawet na wzdłuż kilku ścian, na których bez przeszkód przesuwa się tkaninę.

Szyny aluminiowe mają możliwość gięcia punktowego i gięcia po łuku, a tym samym dowolnego poprowadzenia dekoracji okiennych wzdłuż kilku ścian przy jednoczesnym zachowaniu możliwości przesuwania tkaniny z jednego końca na drugi. W tym celu możemy stosować łuki zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Łuk wewnętrzny do aluminiowych szyn sufitowych

Wewnętrzne łuki stosujemy, gdy chcemy zachować ciągłość karnisza wzdłuż dwóch ścian, miedzy którymi występuje kąt wewnętrzny (najczęściej 90°).

Łuki zewnętrzne do aluminiowych szyn sufitowych

Zewnętrzne łuki stosujemy, gdy chcemy zachować ciągłość karnisza wzdłuż dwóch ścian, miedzy którymi występuje kąt zewnętrzny (najczęściej 270°).  Dodatkowo stosując dwa łuki łuki zewnętrzne na końcach szyny uzyskujemy efekt domknięcia okna tkaniną do samej ściany. Stojąc z boku zasłony nie widać wtedy nieestetycznej luki pomiędzy tkaniną a ścianą.

Czy w aluminiowych szynach sufitowych można zastosować napęd?

W szynach aluminiowych można stosować dwa rodzaje napędów: elektryczny i mechaniczny.

Aluminiowe szyny sufitowe z napędem elektrycznym

Szyny z napędem elektrycznym są bardzo często stosowane w inteligentnych domach. Smart home to system cieszący się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Pozwala kontrolować urządzenia w domu z poziomu aplikacji mobilnej. Karnisze z napędem elektrycznym pozwalają sterować ruchem zasłon również za pomocą pilota. Idealnie prezentują się w zabudowie regipsowej.

Alumiuniowe szyny sufitowe z napędem mechanicznym

Istnieje możliwość zamówienia szyn aluminiowych z mechanicznym napędem sznurkowym. Dzięki temu mamy możliwość zasuwania i rozsuwania zasłon lub firan poprzez pociąganie bocznego sznurka.

O czym należy pamiętać przy montażu aluminiowych szyn sufitowych?

Dostępne są różne rodzaje uchwytów montażowych: pojedyncze, podwójne, bardziej masywne i prawie całkowicie niewidoczne. Każdy dobierze coś odpowiedniego dla swoich potrzeb i preferencji. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj uchwytów wybierzemy, warto pamiętać, aby zaplanować je dosyć gęsto, średnio co 30 cm, pamiętając przy tym, aby skrajne uchwyty nie znalazły się dalej niż 10 cm od końca szyny. Jest to bardzo ważne, gdyż szyny są dosyć elastyczne i łatwo się wyginają a uchwyty montuje się na małych dyblach. W ten sposób, po zawieszeniu dekoracji karnisz zostanie obciążony równomiernie niedużym ciężarem, a my unikniemy obwisania szyny lub wysuwania się kołków montażowych z podłoża. Pamiętajmy, że zwykle producent zaleca mniejszą ilość uchwytów, dlatego poprośmy sprzedawcę o zamówienie kilku dodatkowych.

Składając szyny w długie odcinki, nie zaleca się docinania profili aluminiowych ręczną piłą. W razie konieczności miejsce przecięcia należy zawsze zaplanować na końcu karnisza a nie w miejscu łączenia z następną szyną tak, by ewentualne niedoskonałości nie utrudniały przesuwania ślizgów.

Zamawiając wygięte szyny lub łuki zwróćmy szczególną uwagę, aby nie pomylić zagięć wewnętrznych z zewnętrznymi.

W skład systemu, oprócz szyn i uchwytów montażowych, wchodzą również zaślepki końcowe, łączniki do szyn oraz różne rodzaje suwów (z żabką lub z agrafką). Szyny aluminiowe umożliwiają zastosowanie różnego rodzaju marszczeń w dekoracjach okiennych i są dostosowane do systemu wave.

Aluminiowe szyny sufitowe z taśmami typu wave

Obecnie ogromną popularnością w dekoracjach okiennych cieszą się taśmy typu wave. Pozwalają one zachować bardzo prosty i nowoczesny design układając tkaniny w równomierne fałdy. Taśmy tego typu idealnie falują materiał zarówno po rozsunięciu jak i zsunięciu tkanin.

Planując zastosowanie systemu wave na zasłonach i firanach (przy najpopularniejszym marszczeniu 1:2), zalecamy odsunąć się od ściany około 6 cm z pierwszą szyną, następnie pozostawić około 12 cm przerwy pomiędzy szynami. Gdyby szyny miały znaleźć się w zabudowie, należy również pozostawić około 6 cm do samej maskownicy. Cała wnęka na dwie szyny powinna mieć ok. 24 do 26 cm. Jeżeli myślimy o oświetleniu wnęki paskiem ledowym, to również należy uwzględnić jego szerokość odpowiednio poszerzając przestrzeń pomiędzy ścianą a przysłoną.

Co warto zapamiętać o aluminiowych szynach sufitowych?

Szyny aluminiowe są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. System świetnie sprawdzi się w nowoczesnych salonach przy zabudowie regipsowej; we wnętrzach, gdzie są niskie sufity lub duże okna, w małych lokalach oraz w pomieszczeniach, w których często przesuwany zasłony. Dostępne są również warianty z napędem elektrycznym dla miłośników inteligentnych domów. Jest to system stosunkowo tani, choć droższy od zwykłych szyn pcv. Jego zaletą jest estetyczny i dyskretny wygląd.

Dodaj komentarz

16 + 14 =