Tkaniny jednobarwne

Tkaniny jednobarwne to zawsze bezpieczny wybór. Ważny jest tutaj odpowiedni dobór koloru. Ciepłe barwy działają pobudzająco, zimne natomiast uspokajająco. We wnętrzach, w których ściany są jednolite lub mają stonowane odcienie, możemy zastosować tkaninę w kolorze kontrastowym. 

Welwet

Przyjemny, miękki i lśniący rodzaj pluszu o szlachetnym wyglądzie. Jego powierzchnia jest aksamitnie gładka, dobrze się układa. Tkanina wdarła się przebojem do branży wnętrzarskiej i króluje na salonach nieprzerwalnie od kilku lat. Zapewnia przytulne i ciepłe wnętrze, dobrze wytłumia, izoluje i chroni przed promieniami słonecznymi. W jego składzie zwykle jest 100 % poliestru. Należy ją prać w temperaturach do 30 stopni C, wirować na niskich obrotach. Powieszona w oknie mokra, często może pozostać bez prasowania, jeśli jednak zdecydujemy się na prasowanie, należy to robić na lewej stronie. Świetnie sprawdzi się w roli zasłon i  poszewek ozdobnych. Nie polecamy jej na rolety rzymskie.

Aksamit

Ciężki materiał, dosyć sztywny, dobrze przyciemniający wnętrze. Podobnie jak welwet należy do rodziny pluszów. Może być to materiał jedwabny, bawełniany lub z włókien sztucznych. Często używany do różnego rodzaju kurtyn, znacznie rzadziej od welwetu stosowany do dekoracji wnętrz.

Welur

Miękki, dobrze układający się materiał również należy do grupy pluszów z tzw. okrywą runową. Jest cieńszy od welwetu i aksamitu, ma krótszy włos, nie ma połysku.

Blackout

Tkanina zwykle wykonana z poliestru, mocno zaciemniająca wnętrze, gruba, ciężka, często sprężysta, bardzo dobrze chroni przed promieniami słonecznymi. Stanowi również dobrą izolację termiczną i akustyczną. Świetnie sprawdzi się w pokojach dziecięcych, sypialniach oraz  pokojach hotelowych, chroniąc wnętrze przed niepożądanym światłem dziennym. Z powodzeniem może zastąpić rolety zewnętrzne, sprawdzi się na roletach rzymskich. Tkanina typu blacout powinna, przynajmniej teoretycznie, całkowicie blokować dostęp światła z zewnątrz. Składnikiem, który odpowiada za nieprzepuszczanie światła jest warstwa gumowa, zawarta w tkaninie. Poziom zaciemnienia powinien być nie mniejszy niż 90 % i często zależny jest od koloru tkaniny.  Materiały te coraz częściej zastępowane są przez producentów dimoutami.

Dimout

Tkanina o bardzo podobnych właściwościach i przeznaczeniu do blackoutu, ale jej zaciemnienie jest nieco mniejsze. Zapewnia pełną intymność ale nie zaciemnia całkowicie. Poziom zaciemnienia jest większy dla kolorów ciemnych (około 85%) niż jasnych (około 60%). Zalecamy czujność przy doborze jasnych dimoutów, gdyż mogą one nie spełnić naszych oczekiwań. Tkaniny dimout są tkane, w związku z czym pomiędzy poszczególnymi nićmi wątku i osnowy słońce znajdzie na tyle dużo miejsca, aby przeniknąć do pomieszczenia. Wykonana zwykle z poliestru, dosyć dobrze się układa. Może być gładka lub mieć wyraźną strukturę z jednej strony.

Bawełna

Jest to materiał przyjemny w dotyku, wykonany jest z naturalnych włókien, przez co podkreśla naturalny charakter wnętrza. Nie chroni zbyt dobrze przed promieniami słonecznymi i ma tendencję do kurczenia się w praniu, dlatego zalecamy zakup ok. 5% do 10%  większego kawałka i poddanie go przed szyciem procesowi dekatyzacji (materiał należy zanurzyć najpierw w gorącej, następnie w zimnej wodzie, odwirować, przesuszyć i wyprasować jeszcze wilgotny, przy użyciu najwyższej możliwej dla danego materiału temperatury z dużą ilością pary). Jest wymagający w utrzymaniu, wymaga delikatnego prania oraz prasowania.

Len

Naturalna tkanina bardzo mnąca, ma tendencję do kurczenia. Zalecamy zakup większego kawałka i jego dekatyzację (materiał należy zanurzyć najpierw w gorącej, następnie w zimnej wodzie, odwirować, przesuszyć i wyprasować jeszcze wilgotny, przy użyciu najwyższej możliwej dla danego materiału temperatury z dużą ilością pary) przed szyciem. Miłośnicy lnu muszą liczyć się z zagnieceniami na tkaninie, których nie sposób się pozbyć. Jest to jego cecha a nie wada. Tkanina idealnie współgra z drewnem i nadaje wnętrzu świeżości. Jest trwała i wytrzymała, a jednocześnie miękka i miła w dotyku. Nadaje się na lekkie zasłony. Dzięki wyraźnej ażurowej strukturze, wpuszcza do wnętrza dużo dziennego światła, tworzy ciepły i pogodny nastrój.

Wełna

Rzadko występuje w tkaninach zasłonowych. Jest to naturalne włókno, nadaje ono tkaninie dużo miękkości oraz świetną teksturę.

Mieszanki włókien naturalnych, sztucznych i syntetycznych

Do tej grupy zaliczamy wszelkie tkaniny, które w swoim składzie mają mieszanki naturalnych włókien typu bawełna, len, wełna oraz włókien wytwarzanych przez człowieka np. poliestru, wiskozy czy akrylu. Swoim charakterem i wyglądem zbliżone są do tkanin naturalnych, które wchodzą w ich skład, a jednocześnie minimalizują ich niepożądane cechy, jak kurczliwość czy gniotliwość. Zwykle są też relatywnie tańsze od ich 100 % naturalnych odpowiedników. Zdecydowanie polecamy tę grupę tkanin osobom ceniącym sobie czas i wygodę.

Tkaniny sztuczne, imitujące len i bawełnę

Grupa tkanin wykonanych z włókien sztucznych lub syntetycznych, często świetnie imitujących naturalne tkaniny od bardzo cieniutkich i gładkich po grubsze, z wyraźną strukturą np. lnu. Ich zaletami są: łatwość prasowania, brak kurczliwości, krótki czas schnięcia.

Tkaniny poliestrowe z wyraźnymi strukturami

To szeroka grupa zwykle matowych tkanin o zróżnicowanych właściwościach. Ich cechą wspólną są jeden kolor oraz ciekawa i głęboka struktura. W ich składzie najczęściej znajdziemy poliester.

Tkaniny błyszczące

Różnorodna grupa tkanin najczęściej poliestrowych, jednobarwnych i lejących. Zróżnicowana pod względem gramatury. Tkaniny te cechują się połyskiem o różnej intensywności.

Tkaniny z nitką brokatową

Tkaniny jednobarwne, poliestrowe, dosyć zróżnicowane pod względem grubości i podatności na układanie. W swojej strukturze mają wplecioną metaliczną nić. Często jako plamoodporne używane są na obrusy lub w przypadku cieńszych i lejących na firany i zasłony.

Satyna

Tkanina z włókien poliestrowych lub rzadziej bawełnianych. Po jednej stronie jest błyszcząca, natomiast po drugiej matowa. Wymaga prasowania, należy ją prać w niskich temperaturach. Jest dosyć podatna na układanie. W ostatnim czasie straciła mocno na popularności, niemal całkowicie wyparta przez welwet.

Tafta

Sztywna tkanina powstająca z naturalnych lub syntetycznych włókien jedwabnych. Jest błyszcząca, a jej powierzchnia mieni się różnymi odcieniami, w zależności od natężenia i kąta padania światła. Trzeba ją prać w niskich temperaturach i prasować. Obecnie bardzo rzadko po nią sięgamy, dekorując nasze wnętrza.

Delta Twoje Wnętrza - Logo

© Delta 2022 Wszystkie prawa zastrzeżone

Social Media