Firany

W swojej ofercie belkowej posiadamy około 400 wzorów firan – firany gładkie, siatki i bukle, firany haftowane, całe z gipiury, z aplikacją gipiurową, firany z prostymi pasami dołem, żakardowe, dziecięce oraz zazdrostki.

Firany

W ostatnim czasie firany przeżywają prawdziwy renesans. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że zostaną niemal całkowicie zastąpione prostymi ekranami, różnego rodzaju roletami, żaluzjami czy nawet przekonamy się do pustego okna. Zwiewna dekoracja w formie firany powróciła jednak ze zdwojoną siłą. Daje nam ona poczucie intymności domowego zacisza oraz tworzy ciepłą i miłą atmosferę, w której czujemy się bezpieczni.

Wybierając firany do wnętrza pamiętajmy, by pasowały one do stylu mieszkania. W klasycznych wnętrzach dobrze sprawdzą się tradycyjne desenie. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się gładkie firany; proste, geometryczne wzory lub minimalistyczne zdobienia. We wnętrzach romantycznych możemy sobie pozwolić na bardziej finezyjne formy i wzory kwiatowe.

Aby podkreślić elegancję wnętrza i nadać mu szyku, zdecydowanie polecamy firany długie. Tylko w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach proponujemy krótkie. Wysokości firan są zwykle większe od tych, które występują w mieszkaniach, dlatego należy je skracać do potrzebnego wymiaru. Zalecamy od 1cm do 2 cm nad podłogę.

Siatki i bukle

Firany o strukturze siatki to świetny pomysł na metamorfozę minimalistycznego wnętrza, dobrze sprawdzą się w stylu eko, skandynawskim czy rustykalnym. Ich struktura zbudowana jest z oczek, dzięki czemu do pomieszczenia wpuszczają dużo światła. W naszej ofercie można znaleźć firany o mniejszych i większych oczkach, dzięki temu mamy wpływ na stopień zaciemnienia pomieszczenia. Produkty z tej kategorii dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, oprócz klasycznych bieli i kremów występują w odcieniach szarości, beżów, karmelu, turkusu i czerni. Tkaniny te sprawdzą się również na zasłonach. Matowe wzory, ze względu na swą prostotę, świetnie podkreślą styl eko, wypełniony drewnem oraz naturalnymi kolorami. Dla pragnących być bliżej natury polecamy siatki z naturalnych włókien lub świetnie je imitujące. To one ocieplają przestrzeń, a połączone z zielenią naturalnych roślin budują efekt bliskości natury. Podobny rezultat możemy uzyskać wybierając bukle, wykonane z przędzy supełkowej.

Siatki mogą mieć prosty, geometryczny wzór matowy lub delikatnie połyskujący, jak również mogą mieć strukturę pajęczej sieci. Firany z tej kategorii dostępne są w wersji długiej (około 280 cm), zwykle nie są wymagające w utrzymaniu, często nie trzeba ich prasować.

Firany haftowane

Wzory te występują na różnych podkładach, mogą posiadać hafty na całej powierzchni lub jedynie na jej części, w formie pasowej aplikacji. Zdobienia mogą przyjmować formy roślinne, pasowe czy geometryczne w kolorach: białym, złotym, srebrnym, szarym czy beżowym. Jeśli chodzi o kolor podkładu to nieprzerwanie od niemal dekady króluje kolor biały, który zdecydowanie rozjaśnia wnętrze i nadaje mu lekkości. Firany dostępne są zwykle w dwóch wysokościach, wersja długa ma ok. 280 cm, a krótka ok. 170 cm. W tej grupie można spotkać wzory niewymagające prasowania.

Firany haftowane niewątpliwie należą do ponadczasowej klasyki w branży firanczarskiej. Dobrze sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, rustykalnych, vintage, romantycznych czy nawet eklektycznych. Do wnętrz nowoczesnych proponujemy bardzo proste hafty np. w formie pasów, geometrii czy delikatnego motywu roślinnego tuż nad podłogą. Można również zdecydować się na bardziej klasyczny wzór, ale w nowoczesnej odsłonie. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić.
Miłośnikom romantycznego stylu proponujemy firany haftowane z delikatnym rzutem wzoru na całości i starannie wykończonym dołem, uszyte w formie podwieszonej na jedną bądź dwie strony, koniecznie odwrócone dolnym haftem do środka okna. (zobacz przykład podlinkować)

Firany z aplikacją gipiurową

Gipiura zwana też koronką klockową lub wenecką, to wyjątkowo ozdobny materiał, stanowi niejako połączenie tkaniny i delikatnej koronki. Wyglądem przypomina haft i często jest z nim mylona. Charakteryzuje się najczęściej kwiatową, reliefową ornamentyką i dużymi nieregularnymi oczkami. Świetnie komponuje się z firanami na różnych podkładach, które w takiej formie są ponadczasowe i od lat nie wychodzą z mody.

Firany z aplikacją gipiurową to wyrafinowane i ekskluzywne dekoracje okienne. Zwykle należą do wyższego przedziału cenowego. Charakteryzują się wysoką jakością, dużą trwałością i wygodą użytkowania. Występują w kolorze białym, czasem kremowym. Pasują do pomieszczeń klasycznych, ale jeśli wybierzemy wersję bardziej minimalistyczną, stają się dekoracją uniwersalną.

Aplikacja gipiurowa może przyjąć formę pojedynczego, podwójnego, potrójnego, czy nawet poczwórnego szlaku. Wzory te mogą być bardzo bogato zdobione, ale również subtelne i delikatne. Przybierają klasyczne, roślinne kształty, jak również bardziej proste geometryczne, czy wreszcie nowoczesne, zbliżone strukturą do sieci. Każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od upodobań oraz stylu wnętrza.

Podobnie jak w przypadku firan haftowanych, do wnętrz romantycznych proponujemy delikatne, pojedyncze aplikacje gipiurowe, uszyte w formie podpiętej na jeden lub dwa boki, a ozdobne wykończenie obowiązkowo powinno znaleźć się od środka okna (zobacz przykład).

Firany dostępne są zwykle w dwóch wysokościach, wersja długa ma ok. 280 cm, a krótka ok. 170 cm. Proponujemy szycie na szerokich ozdobnych taśmach, które układają tkaninę w kilka zakładek co kawałek, w celu uzyskania pięknego efektu głębokich i równomiernych fal (zobacz firanę na takiej taśmie -podlinkować).

Firany całe z gipiury

Firany z tej grupy są całe zrobione z gipiury, czyli tak zwanej koronki weneckiej. Wzory te są zwykle wykonane na bazie prostej, gipiurowej siatki z oczkami w kształcie regularnych kwadratów. Zwykle ozdobione pasowymi wzorami z motywem kwiatowym. Często ich wzory podzielone są na segmenty, tak że po odcięciu całego kuponu nie wymagają obszycia boków. Występują zarówno w wysokościach standardowych około 280 cm i 170 cm jak i w wersjach typowych dla zazdrostek: 40 cm, 60cm, 90 cm, 120 cm.

Są to firany z wyższej półki cenowej, jednak ich jakość i wygoda w użytkowaniu są tego warte. Dekoracje te nie wymagają prasowania, a ich trwałość jest bardzo długa.
Dobrze wyglądają we wnętrzach klasycznych, rustykalnych, vintage.

Firany z prostymi pasami dołem

Gładkie firany z jednym lub kilkoma prostymi pasami dołem, w układzie poziomym idealnie sprawdzą się do pokoi młodzieżowych lub w sportowych wnętrzach. To idealna propozycja dla klientów ceniących prostotę. Swoją świetność przeżywały kilka lat temu, obecnie są wybierane rzadziej, ale mimo tego można powiedzieć, iż są ponadczasowe.

Wzory te są dostępne na różnych podkładach, głównie w kolorze białym, zazwyczaj tylko w wysokości ok. 280 cm.

Polecamy do nich szycie na prostych taśmach typu ołówek, przelotkach lub taśmie typu wave.

Firany żakardowe

To propozycja dla osób, które poszukują tańszych, a jednocześnie funkcjonalnych rozwiązań. Ich główną zaletą, poza ceną, jest wygoda użytkowania. Szeroki wachlarz wzorów i różnych wysokości sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Dostępna są wzory gładkie, proste, pasowe, równomierne na całości, kwiatowe i geometryczne. Do każdego rodzaju wnętrza można dopasować jakiś wzór żakardów. Występują głównie w kolorze białym.

W przypadku firan żakardowych często klient może obyć się bez skracania, gdyż wzory te występują w wielu wysokościach. Polecamy różne rodzaje taśm marszczących, w zależności od charakteru danego wzoru.

Firany gładkie

Firany gładkie czyli bez wzoru są ostatnio najczęściej wybierane przez klientów. Ich neutralny charakter sprawia, że pasują niemal do każdego stylu. Biały kolor świetnie współgra z nowoczesnymi wnętrzami, często urządzanymi w zimnych szarościach. Śmietankowy odcień bieli dobrze sprawdzi się w cieplejszych aranżacjach. Dostępne są również warianty w kolorze kremowym, znacznie rzadziej wybierane przez klientów. Jeśli wybieramy firanę bez wzoru, warto postawić na elegancką formę szycia. Proponujemy taśmę typu wave, która układa dekorację w piękną prostą falę oraz szeroki zakład dołem (zobacz dekorację na taśmie typu wave z szerokim zakładem dołem). Taka forma szycia nada szyku i podkreśli minimalistyczną formę dekoracji, jednocześnie dodając wnętrzu przytulności oraz intymności.

Salon w swojej kolekcji ma wiele gatunków firan gładkich o różnej strukturze, przeźroczystości oraz różnym kolorze. Są to tkaniny dostępne raczej w wersji długiej (od 250 cm do nawet 320 cm), tylko nieliczne wzory mają wersję krótką (ok 170 cm).

Firany dziecięce

Firany dziecięce są zwykle drukowane w kolorze na różnych podkładach, rzadziej zdarzają się firany z haftowanym motywem dziecięcym. Nadrukowani mogą być bohaterowie popularnych bajek zwykle w żywych i zdecydowanych kolorach, najczęściej w wersjach krótkich ok 160 cm. Dla zwolenników delikatnych, pastelowych wzorów proponujemy subtelne nadruki w stonowanych kolorach, występujące raczej w wersjach długich około 280 cm. Jest to rozwiązanie bardziej uniwersalne.

Zazdrostki

Zazdrostka to krótka firanka wieszana na wysokości około połowy okna, zasłaniająca jego dolną część. Rzadziej dekoracje te spotykamy powieszone na dwóch wysokościach. Pierwsza – krótsza upięta jest na karniszu. Pełni rolę podobną do lambrekina. Druga – dłuższa, wisi na specjalnym pręciku w dolnej części okna. Przy takim rozwiązaniu powinien to być komplet dwóch wysokości tego samego wzoru.

Te krótkie firaneczki najczęściej spotkać możemy w kuchni, w małych okienkach w łazienkach, klatkach schodowych, czy pomieszczeniach gospodarczych. Szczególnie praktyczne okazują się być w kuchni, gdzie powieszone tuż przy szybie nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie blatu roboczego, a co za tym idzie, nie są tak bardzo narażone na zabrudzenia. Łatwo też zdjąć je do prania, często nie wymagają prasowania.

Zazdrostki występują w wielu wysokościach: 30 cm, 40 cm, 50 cm 60 cm, 70 cm, 80 cm, 90 cm, 100 cm, 120 cm. Jednak najbardziej popularne są wysokości 40 cm i 60 cm, to właśnie w tym rozmiarze występuje najwięcej wzorów. Firanki te są bardzo różne, od bardzo tanich żakardowych, poprzez haftowane, aż po gipiurowe. Wszystkie mają gotowe wykończenie górą, tak aby od razu można było nasunąć je na drążek. Może przyjąć ono formę oczek, szeleczek lub tunelu. Często ich wzory podzielone są na segmenty, tak że po odcięciu całego kuponu nie wymagają obszycia boków.

Zazdrostki najczęściej występują w kolorze białym, rzadziej kremowym, choć zdarzają się i takie z domieszką innych kolorów.