Rolety rzymskie
Coraz bardziej popularna dekoracja okna. Łączy w sobie estetykę i funkcjonalność. Sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie pomieszczenie jest nieduże.
Rolety rzymskie
Rolety rzymskie łączą funkcjonalność rolet tekstylnych z dekoracyjnym charakterem zasłon. Taka osłona okna wykorzystuje tkaniny dekoracyjne, które po pociągnięciu za sznureczek złożą się w harmonijkę tworząc uporządkowane fałdy. Zwykle są wzmocnione plastikowymi lub metalowymi szprosami (fiszbinami) wszytymi z przodu lub tyłu tkaniny, dzięki którym materiał złoży się w równoległe zakładki.
Jak można podzielić rolety rzymskie?
Rolety rzymskie klasyczne
Klasyczną wersję rolet rzymskich możemy podzielić na firanowe i zasłonowe.
Rolety rzymskie do skosu
Wersja rolet rzymskich do skosu to świetne rozwiązanie do mieszkań na poddaszach, dla osób, które cenią sobie nowoczesność i prostotę.
Rolety rzymskie duo
Duo jest specjalnym rodzajem rolety rzymskiej. Łączy w sobie zarówno funkcję zasłony jak i firany w formie rolety.
Rolety rzymskie faliste
Wersja falisita jest bardziej ozdobną formą rolet rzymskich.
Imitacje rolet rzymskich
Imitacje rolet rzymskich do złudzenia je przypominają.
Zalety rolet rzymskich
Rolety rzymskie są szyte zarówno z delikatnych i transparentnych materiałów, które zastąpią firankę, jak i z tkanin zaciemniających, które uchronią pomieszczenie przed słońcem. Mogą więc z powodzeniem pełnić funkcję zarówno zasłony jak i firany. Dobrze sprawdzi się również połączenie tkanin firanowych i zasłonowych na jednym mechanizmie, zapewniając obie te funkcjonalności jednocześnie, tak jak w przypadku rolet rzymskich duo.
Mogą być montowane jako jedyna dekoracja okna. W swojej najprostszej wersji pasują przede wszystkim do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Jednak mamy wiele możliwości ich urozmaicenia. Możemy stosować je w towarzystwie tradycyjnych zasłon lub firan, dobierać wzorzyste i kolorowe tkaniny lub pomysłowo je ze sobą łączyć, stosować finezyjne kształty na dole rolety wykorzystując do tego sztywnik albo używać różnorodnej pasmanterii ozdobnej (tj. koraliki, taśmy).
Rolety rzymskie dają nam szeroki wachlarz możliwości jeżeli chodzi o wybór różnorodnych tkanin, które później możemy wykorzystać na innych elementach wystroju wnętrza. Daje to dużą swobodę w tworzeniu spójnej aranżacji domu. Wykorzystując stare mechanizmy, belki obciążające i szprosy usztywniające, możemy zamówić sobie mową roletę ograniczając wydatek jedynie do kosztu materiału i usługi szycia.
Niewątpliwą zaletą rolet rzymskich jest łatwość ściągania tkanin z mechanizmów i możliwość prania ich w pralce bądź ręcznie w zależności od rodzaju użytego materiału.
Standardowo rolety rzymskie wykonujemy z wykorzystaniem grubych szprosów plastykowych wszytych od przodu tkaniny (istnieje możliwość wszycia od tyłu) w równych od siebie odstępach. Bokami robimy szerokie 8 cm zakłady. Dołem szyjemy specjalną kieszeń na belkę obciążającą. Od tyłu doszywamy kółeczka przez które zostają przeciągnięte sznurki z mechanizmu. Zastosowanie plastikowych kółeczek zamiast taśmy ze szlufkami ułatwia ponowny montaż tkaniny na mechanizm. Naszym zdaniem taka forma szycia rolet rzymskich jest bardzo elegancka i nawet prostym, gładkim tkaninom dodaje szyku. Jednak na życzenie klienta możemy zastosować inna formę ich szycia.
Sposoby montażu rolet rzymskich
Rolety rzymskie możemy zamontować na cztery sposoby:
• do sufitu (na kołkach),
• do ściany (na kołkach),
• do skrzydła okiennego (na uchwytach bezinwazyjnych)
• do niektórych karniszy (na specjalnych adapterach).
W dwóch pierwszych przypadkach musimy dostosować rodzaj kołków do podłoża, w którym będziemy wiercić otwory. W trzecim przypadku mocujemy roletę bez konieczności użycia wiertarki i uszkadzania okna stosując jedynie uchwyty bezinwazyjne, które można dopasować do każdego skrzydła okiennego. W ostatnim przypadku musimy dokupić specjalne adaptery do karnisza, do których będziemy mogli zamontować uchwyty do rolety.
Rolety rzymskie szyjemy pod zamówienie klienta na wymiar. Istnieje możliwość samodzielnego podania wymiarów lub zrobienia pomiaru przez nas. Dobrze jest zastanowić się wcześniej, po której stronie chcemy mieć zamontowany koralik do obsługi rolety.