You are currently viewing Karnisze z napędem elektrycznym

Karnisze z napędem elektrycznym

Karnisze z napędem elektrycznym to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych karniszy. Rozwiązanie to zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność głównie ze względu na rosnące zainteresowanie tzw. inteligentnymi domami.

Inwestorzy chętnie decydują się na duże przeszklenia otwierające dom na ogród. Również w takim wnętrzu domownicy odczuwają potrzebę intymności i wybierają jakąś przysłonę okna. To właśnie prosta forma zasłony czy firany upiętej na karniszu elektrycznym podkreśli nowoczesny charakter wnętrza.

Wygoda obsługi karniszy z napędem elektrycznym

Największą korzyścią z zastosowania karniszy elektrycznych jest wygoda i komfort podczas zasuwania i rozsuwania dekoracji okiennych. Bez konieczności wstawania z łóżka, bądź wygodnego fotela mamy możliwość sterowania zasłonami za pomocą pilota lub smartfona, jeśli zainstalujemy w nim odpowiednią aplikację.

Gięcie karniszy z napędem elektrycznym

Producenci karniszy elektrycznych dają możliwość gięcia szyn, w których stosowany jest napęd.

Szyny mogą być wygięte:

  • punktowo pod kątem 90 stopni,
  • promieniowo,
  • punktowo pod dowolnym kątem.

Karnisze z napędem elektrycznym a marszczenie tkaniny

W przypadku karniszy z napędem elektrycznym zdecydowanie polecamy stosowanie taśm marszczących wave. Jest to najprostsza forma upięcia tkaniny w oknie. Zawsze zachowuje idealny kształt fali niezależnie od tego, czy zasłona jest zsunięta czy rozsunięta. Dodatkowo rozwiązanie to pozwala na stosowanie dowolnego marszczenia, tzn. tkaniny po ich rozsunięciu mogą być delikatnie pofalowane lub mocno umarszczone w zależności od naszych preferencji.

Do jakich karniszy można stosować napęd elektryczny?

Napęd elektryczny najczęściej stosowany jest w szynach sufitowych. Można stosować go również na karnisze rurkowe z wyprofilowaną szyną. Nie ma jednak możliwości dokupienia samego silnika do wcześniej posiadanego karnisza. Szyna musi być dedykowana do takiego rozwiązania.

Szyny z napędem sufitowym najczęściej montowane są w różnego rodzaju zabudowach lub chowane są w nowoczesnych aluminiowych przysłonach.

Karnisz w przysłonie regipsowej

Karnisz w przysłonie aluminiowej

Opcje karniszy z napędem elektrycznym

Silnik elektryczny można używać na jednej (zasłona) lub dwóch (zasłona i firana) szynach. Tkaninę na każdej szynie można przesuwać:

  • przy pomocy jednego lub dwóch napędów,
  • na jeden bok lub na dwa.

W przypadku rozsuwania na dwa boki tkanina może dzielić się centralnie (symetrycznie) lub asymetrycznie.

Sposoby otwierania tkanin na karniszach z napędem elektrycznym

Karnisze z napędem elektrycznym - Pojedyncza szyna z jednym napędem

Stosując pojedynczą szynę możemy wybrać jedną z dwóch opcji: tkaninę zasłonową lub firanę.

Pojedyncza szyna zaopatrzona w jeden silnik może przesuwać jedną zasłonę po całej swojej długości. Jeden koniec zasłony jest na sztywno zaczepiony przy silniku natomiast drugi jest rozciągany bądź zsuwany przez wózek maksymalnie do końca szyny. Pojedyncza szyna z jednym silnikiem może również przesuwać dwie zasłony. Zewnętrzne ich boki są na stałe zaczepione na końcach karniszy natomiast wewnętrzne są ciągnięte przez wózki z celu zsunięcia i rozsunięcia tkaniny.

Pojedyncza szyna z jednym napędem

Karnisze z napędem elektrycznym - Podwójne szyny z jednym napędem

Decydując się na podwójny karnisz mamy możliwość zawieszenia zarówno zasłon jak i firan. Możemy stosować na każdej szynie rozsuwanie na jeden lub dwa boki. Wówczas na każdej z nich zasady działania są identyczne jak na pojedynczych szynach.

Podwójne szyny z jednym napędem

Karnisze z napędem elektrycznym - Pojedyncza szyna z dwoma napędami

W przepadku szerszych lub cięższych dekoracji zaleca się stosowanie oddzielnych silników do każdej zasłony. Wtedy na jednej szynie montujemy dwa napędy.

Pojedyncza szyna zdwoma napędami

Pojedyncza szyna z napędem w komplecie szyną bez napędu

Jeśli chcemy sterować zasłonami za pomocą silnika elektrycznego ale nie chcemy przesuwać firany, wówczas dobrym rozwiązaniem jest wybór pojedynczej szyny z napędem na pierwszy bieg karnisza i szyny bez napędu na drugi bieg. Jest to jedno z częściej wybieranych rozwiązań.

Cechy napędu w karniszu elektrycznym

Napęd w karniszu elektrycznym ma wiele praktycznych cech. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.

Montaż karniszy z napędem elektrycznym

Montaż karniszy elektrycznych jest stosunkowo prosty. Nie wymaga podłączenia do instalacji podtynkowych. Mocowanie samych szyn nie różni się niczym od tych w tradycyjnym karnisza. Po zamocowaniu szyn do sufitu, bądź podpór należy dokręcić silnik i wpiąć go do gniazdka za pomocą kabla z wtyczką. Karnisze nie wymagają docięcia, gdyż zamawiane są na wymiar.

Karnisze z napędem elektrycznym to świetne rozwiązanie do salonu, sypialni czy jadalni ale również dla firm, biur, sal konferencyjnych czy pokoi hotelowych. Jest to nowoczesne rozwiązanie gwarantujące maksymalny komfort użytkownikowi.

Dodaj komentarz

dwanaście + piętnaście =